راز لگوبازی ؛ این خانه‌های رنگی‌رنگی

آقا اصلاً مگه کسی هست که ندونه لگو چیست؟ (یا همون چیه؟) اما بازم اگه با سرچ لگو  (Lego) چیست رسیدی به این مقاله، باید بهت بگم که لگو همون آجرهای پلاستیکی و رنگارنگیه که هرچی دلمون بخواد می‌تونیم باهاش بسازیم و چون در اکثر مواقع باهاش خونه و برج می‎سازیم، اسمشو گذاشتیم خونه‌سازی! در واقع این اسم رو خودمون اختراع کردیم، چون اسم اصلی این اسباب‌بازی جذاب، لگوئه! حالا این‌که چرا و چگونه؟ چیزیه که می‌خوایم توی این متن درباره‌ش حرف بزنیم! پس بزن بریم سراغ مقاله‌دونی زینگو!

تاریخچه‌ لگو ؛ از کجا آمده‌ای لگوجان؟ آمدنت بهر چه بود؟

ما بعد از کلی تحقیق و پژوهش و شکافتن دل و روده‌های تاریخی لگو، به کلی قصه‌ی جالب رسیدیم که اگه صبور باشید همه‌ش رو براتون تعریف می‌کنیم.
خب همه‌چیز از اون‌جا شروع شد که آقای اوله کرک کریتینسن (که چون اسمشون زیادی بلنده ما با اجازه بزرگتر صداشون می‌کنیم اوله کرک) یه کارگاه نجاری راه انداخت و شروع کرد به ساخت و ساز لوازم خانگی چوبی! حالا شاید بگید خب وسایل خونه چه ربطی به لگو داره؟ ما هم می‌گیم صبر داشته باشید دیگه! ای بابا!

آقای اوله کرک یه روز صبح از خواب پا می‌شه می‌بینه همه‌چیز گرون شده! اصلا یه جوری گرون شده که دیگه نمی‌شه رفت تیر و تخته خرید و وسایل خونه ساخت. بعد برای این‌که مدل‌های لوازم خونه یادش نره، شروع می‌کنه به ساختن وسایل چوبی خیلی خیلی خیلی کوچولو تا بتونه روی طراحی محصولاتش کار کنه!
اما حدس بزنید چی شد؟ یه روزی آقای اوله وقتی به این وسایل کوچولو موچولوی چوبی نگاه می‌کرد یهو دلش قیلی ویلی رفت و خطاب به خودش گفت: اولی! بابا تو دیگه کی هستی؟ این کوچولوهای چوبی چه باحالن! چه تو دل برو و جذابن!

و همون‌جا بود که یه جرقه‌ی بزرگ توی ذهن آقای اولی زده شد! از اون روز به بعد آقای اولی شروع کرد به ساختن اسباب‌بازی‌های کوچولو موچولوی چوبی!
اما این اسباب‌بازی‌های چوبی کی اسم‌دار شدن؟ و کی تبدیل شدن به این آجرهای پلاستیکی رنگارنگ؟ (راستی گفتیم اسباب بازی چوبی یادمون افتاد یه مقاله توی وبلاگ زینگو داریم درباره دومینوها، بریم این مقاله رو هم بخونیم بیایم!)

لشگرکشی 28 قطعه مستطیلی برای آموزش دومینو

از چوب به پلاستیک، آجر به آجر! رنگ به رنگ

اول از همه این‌که اوله به کمک تیمش اسم اسباب‌بازی‌هاشون رو گذاشتن Lego! حالا Lego یعنی چی؟ Lego خلاصه‌ی عبارت leg Godt به معنی خوب بازی کردنه! البته معنی دیگه‌ش توی زبان لاتین می‌شه جفت کردن یا مونتاژ کردن!(همون ترکیب کردن خودمون)… خیلی اسمش بهش میاد! مگه نه؟

خلاصه بعد از انتخاب اسم، اوله تصمیم گرفت آجرهای لگو رو از پلاستیک بسازه. اولش مردم از لگوهای پلاستیکی استقبال نکردن اون‌ها طرفدار اسباب‌بازی‌های چوبی و فلزی بودن اما بالاخره رنگ‌های شاد آجرهای پلاستیکی دل همه رو به دست آورد.

لگوهای مقاوم ؛ چرا لگوها آخ نمی‌گن؟

یه بار که ما لگوهامون رو پخش و پلا کرده بودیم روی زمین، پای داداش جانمون رفت روی یکی از این لگوها و یه آخ بلند گفت. ما هم با نگرانی خودمون رو رسوندیم به محل حادثه که داداش جانمونن گفت: نگران نباش من چیزی‌م نیست!… ما هم کاملاً صادقانه بهش گفتیم که نگران اون نبودیم بلکه نگران لگوهامون شدیم! اما خوش‌بختانه لگوها آخ هم نگفته بودن و سالم و سالم بودن! اون‌جا بود که ما فهمیدیم یه لگو ضربه می‌زنه اما ضربه نمی‌بینه! اما دلیلش چیه؟

لگوها از یه نوع پلاستیک خاص و غیر سمی ساخته می‌شن و در برابر باد و بارون و حرارت و گرما و ضربه به شدت مقاومن! رنگ لگوها به‌راحتی از بین نمی‌ره. لگوها طول عمر بالایی دارن، بنابراین شما به‌راحتی می‌تونید با لگوهای زمان بچگی پدر و مادرتون بازی کنید یا لگوهاتون رو نگه دارید برای بچه‌ها و نوه، نتیجه‌هاتون!
همون‌طور که دیدین لگوها در طول زمان آخ نمی‌گن فقط کافیه حواست نباشه و پات بره روی یه لگوی برعکس تا بفهمی چقدر دردناکه! این‌ به خاطر مقاومت بالای لگوهاست!

چرا انقدر لگوها پرطرفدار و محبوبن؟

هربار پرسیدین لگو چیست بدانید و آگاه باشید که لگو محبوب قلب‌هاست. چون رنگی رنگی و جذابه! هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شه و هیچ‌وقت از بازی کردن باهاش سیر نمی‌شی!
آجرهای لگو اولین نقطه برای شروع ساخت و سازن! ساختن همیشه به آدم‌ها حس خوبی می‌ده. احتمالاً شرکت لگو قصد داشته به ما نشون بده که گاهی با چند تا چیز ساده مثل آجرهای لگو می‌شه کلی چیز جذاب و خفن درست کرد و لذت برد.

وقتی لگوها دل بزرگ‌ترها رو هم می‌برن

لگو به جز بچه‌ها دل بزرگتر‌ها رو هم به دست آورده و اگه همین الان یه سطل لگو وسط خونه خالی کنید، بهتون قول می‌دم که همه دورش جمع می‌شن و بدون این‌که متوجه گذشت زمان باشن، شروع می‌کنن به بازی!
شرکت لگو برای این‌که طرفدارهای بزرگسالش رو هم راضی کنه، لگوهایی با تم سینمایی تولید کرد. جوری که بزرگترها هم بتونن با استفاده از لگو، فضای فیلم‌های جنگ ستارگان، بتمن و ایندیاجونز رو بازسازی کنن و حسابی لذت ببرن!

پارک لگو یا لگولند چیست؟

از طرفی پارک‌های لگو که به لگولند معروفن در سراسر جهان به وجود اومدن! بازدید از این پارک‌ها برای همه آزاده! این پارک‌ها با آجرها و شخصیت‌های لگویی ساخته شدن! خلاصه اگه گذرتون به لگولند افتاد، پیشنهاد می‌کنیم حتما یه سر به درخت خلاقیت بزنید.

جزء به جزء این درخت با لگو ساخته شده و جالبه بدونید برای ساخت این درخت از 6316611 قطعه لگو استفاده شده! به نظر ما که خیلی باحاله! اصلاً آدم دهنش به مدت 48 ساعت هم از تعجب باز بمونه کمه!
این پارک‌ها باعث شده که علاقه‌مندها و طرفدارهای لگو روز به روز بیشتر بشن و خاطره‌ی خوبی رو در یه سرزمین لگویی خفن تجربه کنن!

بیا تا برات بگم از 5 حقیقت جالب درباره شرکت Lego که نمی‌دونستی

1- شرکت لگو در هر ثانیه 10000 قطعه می‌سازه!
2- لگو بزرگ‌ترین شرکت اسباب‌بازی سازی توی دنیاست و رتبه‌ی 86 رو بین 100 تا برند باارزش جهان داره!
3- تحقیقات نشون می‌ده مردم 5 میلیارد ساعت در سال رو صرف بازی با قطعات پازل‌های لگو می‌کنن.
4- قطعات لگو با دقت خیلی خیلی خیلی زیاد ساخته می‌شه! اگه شما یه لگو از 50 سال پیش هم برداری بیاری قاطی لگوهای خودت کنی، بازم راحت با هم جفت می‌شن!
5- لگو اولین اسباب‌بازی کشور آلمانه و قبل لگو آلمانی‌ها اسباب‌بازی دیگه‌ای نداشتن!

فواید بازی با لگو چیه؟ چرا باید لگو بازی کنیم؟

خب ما معتقدیم لگوبازی همش فایده‌ست و یه‌ذره هم ضرر و ناخالصی نداره!
• اول این‌که ما رو با مفهوم ساخت و ساز آشنا می‌کنه و کمک می‌کنه به جای این‌که بریم دل و روده‌ی وسایل خونه رو دربیاریم، یه گوشه بشینیم و با لگوهامون بازی کنیم.
• دوم این‌که مهارت حل مساله رو تقویت می‌کنه چون یهو می‌بینی چندتا قطعه رو روی هم چیدی و هنوز شبیه چیزی نشده، این‌جاست که هم باید تخیل و طرح مساله کنی هم مساله‌ای رو که طرح کردی، با انتخاب قطعه لگوهای درست و مناسب، حل کنی!
• سوم این‌که عضلات انگشت‌ها و مچ دست رو تقویت می‌کنه و باعث تحرک می‌شه!
• چهارم این‌که بهمون یاد می‌ده خراب شدن پایان راه نیست و همیشه می‌شه شروع کرد و از نو ساخت!
و فایده‌های غیرمستقیم دیگه‌ای مثلِ:
• هماهنگی چشم‌ها و دست‌ها
• آشنایی با بعد و اشکال هندسی
• یاد گرفتن تجسم خلاق
• بالا رفتن اعتماد به نفس
• و…

حرف آخر یک لگوباز حرفه‌ای

خب اگه تا به حال به راز لگو پی نبرده بودی حتما بعد از خوندن این مقاله یه سر به کمد اسباب‌بازی‌ها بزن و لگوها رو بیار بیرون! ما لگوبازها خیلی ادعای لگوبازی‌مون می‌شه و اصلا اگه یه روز پاشیم و چشممون به این آجرهای رنگی رنگی شرکت Lego نخوره، روزمون شب نمی‌شه! شما چه‌طور؟

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *