از «دال»ِ بی‌نقطه تا نقطه بازی حروف نقطه‌دار

ماجرا از این قرار بود که یه روز حروف الفبا نشسته بودن دور هم و داشتن خوش می‎گذروندن که یه دفعه آقای «دال» به خانم «پ» می‌گه: واقعا چه جوری روت می‌شه با 3 تا نقطه بیای مهمونی؟ آقای «دال» که همیشه پز نقطه‌ نداشتنش رو به بقیه می‌داد، معتقد بود که نقطه‌ها به هیچ دردی نمی‌خورن، اینجوری می‌شه که تموم حروف نقطه‌دار (حتی تک نقطه‌ای‌ها) جمع می‌شن دور هم و تصمیم می‌گیرن نقطه‌هاشون رو بریزن روی هم و یه بازی اختراع کنن، اسم بازی‌شون رو هم گذاشتن نقطه بازی ! اونا می‌خواستن به همه ثابت کنن که نقطه‌ها خیلی جالب و دوس‌داشتنی‌ان و موفق هم شدن! بنابراین نگاه به ظاهر ساده و خونسرد نقطه‌ها نکنید، همین نقطه‌های معمولی باعث به وجود اومدن بازی خط و نقطه یا نقطه بازی شدن!

ما برای وصل کردن آمدیم!

خب جونم براتون بگم که نقطه بازی جزء نشستَنَکی‌ترین بازی‌های دنیاست؛ پس هر وقت مامان باباتون شاکی شدن و گفتن: چقدر شلوغ می‌کنی بچه جان، یه جا بشین!… شما هم یه کاغذ و خودکار بردارید برید یه گوشه بشینید و نقطه بازی کنید، اما چه جوری؟

اول از همه همون‌طور که گفتم باید یه کاغذ بردارید (برداشتن کاغذ هم آموزش بدیم؟ تنها نکته‌ای که می‌تونیم بگیم اینه که از دفتر بیچاره‌تون کاغذ نکنید!) و بعد عملیات نقطه‌گذاری رو شروع کنید! به این شکل که یه خط نقطه‌گذاری کنید و بعد برید خط بعد و نقطه‌ها رو دقیقا زیر نقطه‌های بالایی بذارید و این کار رو تا هر چند تا خط که دلتون می‌خواد ادامه بدین! پیشنهاد ما اینه که ده ردیف و ده ستون نقطه‌ای بسازید!

بازی خط و نقطه چند نفره ست؟

برای این بازی حداقل باید دو نفر باشید اما بهتره خیلی هم شلوغش نکنید، چون جذابیت بازی کم می‌شه و ممکنه گیج بشید، واسه همین حداکثر 4 نفر برای این بازی کافیه! یه نکته‌ی مهم اینه که به هر بازیکن، خودکار یا مدادی با رنگ متفاوت بدین، چرا باید این کارو بکنید؟ برای این که خط‌هایی که می‌کشید با هم قاطی پاطی نشه!

خب این بازی همون‌طور که از اسمش معلومه، بازی خط‌ها و نقطه‌هاست. یعنی چی؟ یعنی شما باید وقتی نوبتتون می‌شه دو تا نقطه رو به هم وصل کنید، فقط همین؟ بله دیگه! به قول شاعر «ما برای وصل کردن آمدیم». یادتون باشه که هدف این بازی درست کردن مربع‌هاست! هرکی بتونه ضلع چهارم مربع رو بکشه، می‌تونه اون مربع رو به نام خودش بزنه و حرف اول اسمش رو وسطش بنویسه، جایزه‌ش هم اینه که اجازه داره یه خط دیگه بکشه! اگه با خط بعدی هم بتونه یه مربع جدید بسازه بازم جایزه می‌گیره و این جایزه گرفتن‌ها انقدر ادامه پیدا می‌کنه تا این که بالاخره دیگه نتونه مربع بسازه! معمولاً کسایی که زنجیره‌وار مربع می‌سازن، حسابی حرص بقیه‌ی بازیکن‌ها رو درمیارن و همه چپ چپ نگاشون می‌کنن، پس حواستون باشه کار رو به جایی نرسونید که یکی بتونه این جوری پشت سر هم امتیاز بگیره و حرصتون رو دربیاره!

چه تو دریا، چه تو صحرا! نقطه بازی می‌کنیم ما!

کجا نقطه بازی کنیم؟ هرجایی که فکرش رو بکنید! بازی خط و نقطه مثل فوتبال نیست که توپ و زمین چمن بخواد، مثل بوکس نیست که لباس مخصوص نیاز داشته باشه، مثل اسکی نیست که به خاطرش مجبور بشی بری روی کوه‌های برفی و یخ‌زده! خط و نقطه، یه بازی ساده و معمولیه که به جز کاغذ و خودکارهای رنگی، چیز دیگه‌ای نیاز نداره، بنابراین هرجا کاغذ و خودکار هست، نقطه بازی هم هست. حتی اگه پاشید برید مریخ هم باز می‌تونید با خیال راحت بشینید و نقطه بازی کنید. همچنین اگه جایی بودین که فقط گوشی‌تون در دسترس بود باید بدونید که نسخه اندروید این بازی رو هم می‌تونید از کافه بازار دانلود کنید!

دانلود نقطه بازی

بازی خط و نقطه با کی می‌چسبه؟

اول از همه بهتون هشدار می‌دم که با بچه‌های زیر 7 سال نمی‌تونید بازی کنید، چون درسته که این بازی نیاز به سواد خوندن و نوشتن نداره اما خیلی طول می‌کشه برای بچه‌های کوچولو موچولو، توضیح بدین که فقط می‌تونن دو تا نقطه‌ی کنار هم رو به شکل افقی یا عمودی به هم وصل کنن، برای همین ممکنه یهو کل صفحه رو خط‌خطی کنن یا نقطه‌ی دوم صفحه رو به نقطه‌ی سی و هشتم وصل کنن، همین قدر عجیب و غریب! خلاصه این که حواستون باشه!

مامان و باباها از طرفدارهای پر و پا قرص ِ این بازی هستن، چون این بازیِ بچگی‌هاشون بوده و احتمالاً هر یه خطی که می‌کشن، شصت تا خاطره از این بازی براشون زنده می‌شه و همش هم می‌رسه به اینجا که زمان ما گوشی و از این جور چیزا نبود که، مث یه بچه‌ی خوب درسمون رو می‌خوندیم و توی اوقات فراغتمون هم بازی می‌کردیم. یه مشکل دیگه که بازی با مامان و باباها داره اینه که چون خیلی توی این بازی تمرین دارن، حسابی حرفه‌ای شدن و حریف‌های قدرتمندی به حساب میان و باید خیلی مراقب باشید که بهشون نبازید!

دسته‌ی سوم که همیشه براتون وقت می‌ذارن و برای بازی خط و نقطه می‌تونید روشون حساب کنید، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هستن که ممکنه موقع وصل کردن دو تا نقطه به هم دیگه، دستشون یه کم بلرزه اما بازی کردن باهاشون خیلی کیف داره، به خصوص که از روی مهربونی اجازه می‌دن شما هی پشت سر هم مربع بسازید و جلو برید و حتی برنده‌ی بازی بشید! یه بازی دیگه‌ای که قبلا تاریخچه‌‌ی پر ماجراش رو براتون نوشتیم هم از اون دست بازی‌هاست که خیلی خیلی با پدربزرگ مادربزرگ‌ها می‌چسبه! اگه گفتین چه بازی؟

بازی جذاب مارها و پله ها

اما دسته‌ی چهارم، دوست‌ها و همکلاسی‌ها هستن؛ مثلا زنگ ورزش اگه هوا بارونی بود و مجبور شدین توی کلاس بمونید، بهترین انتخاب برای این که حوصله‌تون سر نره، نقطه بازی با همکلاسی‌هاست! توی مهمونی‌های بزرگترها هم که همه دارن حرف‌های عجیب و غریب می‎‌زنن و فضا جوریه که نمی‌شه شلوغ بازی درآورد، بازی خط و نقطه با  دوست‌ها و بچه‌های فامیل نجاتتون می‌ده و کارتون رو راه میندازه!

خلاصه اینکه حروف نقطه‌دار با اختراع بازی خط و نقطه ثابت کردن که چقدر نقطه‌ها مهم، جذاب و سرگرم‌کننده‌ن! از اون به بعد بود که حروف نقطه‌دار به نقطه‌هاشون افتخار کردن و هر وقت آقای دال اومد بهشون پز بده، اصلا بهش محل ندادن و نشستن دور هم نقطه بازی کردن و کلی خوش گذروندن!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *